Wednesday, May 6, 2020

Minden, ami mágneses


A mai bejegyzéssel tovább folytatjuk a nem hivatalos Montessori feladatok sorát, ettől függetlenül a bemutatott játék ötletek Montessori ihletésűek, és fejlesztően hatnak. A gyerekeim mindig is szerettek mágnesekkel játszani. Kicsiként rendszeresen pakolgatták a hűtőn lévő mágneseket, direkt alulra tettem nekik azokat, amik nem törékenyek. Elég sok mágneses játékunk van itthon, egy részük saját készítésű, de van köztük bolti is, ezeket kombináltuk.

A foglalkozást egy amolyan kísérlettel kezdtük, körbejártuk a lakást, és összeszedtünk egy doboznyi cuccot, majd egyesével megnéztük, hogy mely tárgyakat vonzza magához a mágnes. A tárgyakat két csoportba osztottuk, aszerint, hogy mágneses-e vagy sem. A mágnesesek közé került rajzszög, gémkapocs, zsenília drót, hullámcsat, mágneses karkötő, stb. A nem mágnesesbe pedig gomb, gumi, fésű, cipőfűző stb. Ez annyira tetszett a gyerkőcöknek, hogy többször is szétválogatták a dolgokat.



Pár évvel ezelőtt készítettem a fiamnak egy horgászós játékot, aminek persze azóta elvesztek a darabjai, így most újra megcsináltam a kislányomnak. Filcből kivágtam különböző halformákat mindegyikből duplát, és két a két filchal közé betettem egy gémkapcsot, majd ragasztópisztoly segítségével összeragasztottam a hal két oldalát. A horgászbot kínai evőpálcikából, madzagból és mágnesből készült. Egy dobozba raktuk a halakat, és indulhatott is a horgászás.


Nagy kedvenc nálunk az unokatesóktól örökölt mágnes kirakó is, természetesen ez is előkerült. Balról, jobbra, fentről lefelé haladva egyesével kivettük az állatokat a mágnes segítségével, majd ugyanígy visszatettük. A gyakorlat fejleszti a szem-kéz koordinációt, a koncentrációt és a finom motorikus mozgást.


A betűket is gyakorolhatjuk mágnes táblán. Leírtam pár rövid szót egy-egy papírlapra, és a fiamnak az volt a feladata, hogy megkeresse a megfelelő mágneses betűket, és a papírlap alá kirakja az adott szót.


A következő gyakorlathoz egy nagy mágnesezhető táblát használtunk, de akinek esetleg nincs, bevetheti a hűtőt is, ha nem beépített, legvégső esetben pedig ott a mosógép. Ha nincs otthon mágnes (szerencsére nekünk ez is a rendelkezésünkre állt), esetleg használhatjuk régi hűtő mágnesek hátulját. A mágneseket a fa pálca hátuljára ragasztottam, a gyerekek pedig geometriai alakzatokat raktak ki a pálcák segítségével. Építettek egy házikót, majd elővettük a mágnes szettünket, és kiraktunk belőle egy nagy állatkertet.


Végezetük megnéztük, hogy a mágnesesség hogyan hat üvegfalon és vízen keresztül. Egy dunsztos üveget megtöltöttünk vízzel, a gyerekek pedig gémkapcsokat dobáltak bele. Egy-egy erős mágnessel pedig „kihúzták” a gémkapcsokat a vízből az üvegfalon keresztül.




No comments:

Post a Comment

Golyópálya

A gyerekek, különösen a kisfiam, nagyon szeretnek golyókkal játszani. Van egy fa golyópálya játékunk, ami nagyon népszerű, csak rendszeres...